طرح خیابان غذا در راستای برند شهر خلاق خوراک شناسی اجرایی می گردد
............................................................
سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت، اولویتهای کاری این سازمان را ساماندهی مشاغل(به ویژه مشاغل مرتبط به عرضه فرآورده های خوراکی)، نظارت بر عملکرد بازارچه های میوه و تره بار شهری و انتقال مشاغل آلاینده و مزاحم عنوان کرد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و حساسیتهای به وجود آمده در زمینه عرضه مواد غذایی،
 
    سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت، اولویتهای کاری این سازمان را ساماندهی مشاغل    (به ویژه مشاغل مرتبط به عرضه فرآورده های خوراکی)، نظارت بر عملکرد بازارچه های میوه و تره بار شهری و انتقال مشاغل آلاینده و مزاحم عنوان کرد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و حساسیتهای به وجود آمده در زمینه عرضه مواد غذایی، سال گذشته نیز صاحبان همه خودروهای عرضه کننده فرآورده های غذایی(ون کافه ها) را دعوت کردیم و با تشکیل پرونده برای آنها، عقد قرارداد و شناسنامه دار شدن و ارجاع اشخاص به مرکز بهداشت شهرستان برای دریافت کارت سلامت انجام شد تا ضمن ساماندهی این مشاغل، موجبات آسودگی خاطر شهروندان برای تهیه فرآورده های غذایی سالم تر فراهم گردد.
 
علیرضا حسنی از صدور بیش از 150 فقره مجوز و تمدید قرارداد در سال 99 خبر داد و افزود: نسبت به سال 98 بالای   100 درصد افزایش در انعقاد قرارداد ها و مجوز ها  داشته ایم که امیدوارم با طرح ها و پروژه های پیش رو بتوانیم ضمن افزایش قرارداد ها و تحول مناسب در افزایش درآمد های ثابت سازمان ایجاد نماییم .
وی سپس به گوشه هایی از اقدامات دیگر این سازمان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال ماضی با تلاش همکارانمان املاک تحت نظارت شناسایی شده و با برگزاری مزایده عمومی واگذاری این املاک به افراد واجد شرایط انجام پذیرفت که مورد استقبال بسیاری از کسبه واقع شد.
سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت وصولی سازمان در سال 99 را بالغ بر 51 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود : درآمد سازمان در مقایسه با سال 98 با رشد 51 درصدی مواجه بوده که با همت و تلاش کارکنان سازمان حاصل شد.
  وی همچنین افزود: یکی دیگر از اقداماتی که انجام شد، دعوت از مدیران بانکهایی بود که به نصب "نت بانک" در شهر اقدام کرده اند و بسیاری از این "نت بانکها" از زمان استقرارشان اجاره ای به شهرداری برای بهره برداری پرداخت ننموده و بدون هیچ توافقی از فضای شهری استفاده می کردند که در همین راستا با دعوت از مدیران این بانکها و توضیح شرایط و تاکیدات قانونی حق الاجاره بهره برداری همه این سالها در حال وصول می باشد.
علیرضا حسنی ضمن تاکید بر استقبال از سرمایه گذاران جهت ایجاد بازارچه در سطح شهر گفت: سال 99 در زمینه مشارکت با بخش خصوصی فعالیتهای وسیعی انجام شد و از ثمرات آن می توان راه اندازی دو بازارچه میوه تره بار، چهار بازارچه گل و گیاه و دو بازارچه ارائه ارزاق عمومی با مشارکت بخش خصوصی در نقاط مختلف شهر اشاره نمود. سرپرست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت خاطر نشان کرد: پیرو بررسی های کارشناسان این سازمان سال گذشته پس از بازرسی از فعالیت بازارچه های مختلف شهری با چندین بازارچه متخلف و همچنین بازارچه های بدون مجوز  برخورد قانونی لازم انجام شده است.
  وی سپس تاکید نمود: سلامت و  تندرستی شهروندان و رعایت اصول بهداشتی به وسیله دست اندرکاران بازارچه های شهری از گزینه های مهم این سازمان است به همین دلیل همواره برای کاهش انتشار آلاینده ها و پرهیز از آلایندگی مشاغل گوناگون، پیگیری انتقال اصناف آلاینده به خارج از محدوده های شهری در برنامه سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی قرار گرفته و از همین رو با توجه به تاکیدات شهردار محترم و اعضای محترم شورای اسلامی شهر رشت جهت راه اندازی"شهرک صنوف" سال گذشته بیش 15 جلسه کاری شهری و استانی در این زمینه برگزار گردید و در برنامه ریزی و هماهنگی با اتاق اصناف استان مقرر شده تا به زودی کارگروه های تخصصی برای بررسی نیازها و خواسته های صنفی هر یک از مشاغل شهری تشکیل شده و زمینه های اجرایی شدن طرح "شهرک اصناف" فراهم گردد.
   علیرضا حسنی همچنین با قدردانی از مشارکت و همکاری سازمانهای متولی در استان گیلان و شهرستان رشت، گفت: علاوه بر نظارت قیمت بازارچه های تحت تولیت در زمینه تامین میوه شب عید، مطابق برنامه هر ساله پس از برگزاری نشستهای هم اندیشی با دست اندرکاران موفق به برپایی 12 ایستگاه عرضه میوه نوروزی با قیمت تعاونی در مناطق پنجگانه شهر رشت شدیم که با استقبال شهروندان نیز روبه رو شد.
   وی در ادامه گفت: با توجه به وضعیت پیش آمده به دلیل شرایط کرونایی و اعمال محدودیتها به وسیله "ستاد ملی مبارزه با کرونا" و با توجه به سیاستهای شهردار محترم مبنی بر تکریم بیش از پیش ارباب رجوع و همچنین ارائه خدمات مطلوب در طول شبانه روز، با هماهنگی کارشناسان این سازمان و همراهی سازمان فناوری اطلاعات و مشارکت بخش خصوصی فاز طراحی نرم افزار پیشخوان خدمات الکترونیکی آغاز و تکمیل گردید و امیدواریم در آینده نزدیک رونمایی گردد.
   رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی در ادامه گزارش عملکرد سال 1399 این سازمان افزود: علاوه بر ایجاد پرونده الکترونیک مشترکین، امکان ارائه خدماتی همچون مشاهده وضعیت اشتغال و رزرو املاک تحت مدیریت این سازمان به صورت آنلاین، اعلام وضعیت حساب طرف قرارداد از طریق پورتال سازمان، صدور قبوض الکترونیک مربوط به قراردادها و وصول مطالبات از طریق شناسه قبض و شناسه پرداخت به صورت آنلاین، ارسال اطلاعات پرداختی از طریق پیامک به مؤدیان محترم، سیستم صدور انواع قراردادهای دستی به صورت الکترونیک و درج در پرونده طرف حسابها به شهروندان در طراحی این نرم افزار فراهم می گردد. 
   وی ادامه داد: در سال 1399 در راستای خدمت رسانی بهتر به شهروندان، کمک به رونق اقتصاد محلی و ساماندهی دستفروشان طرح راه اندازی "روزبازار" در مناطق پنجگانه شهرداری رشت در دستور کار قرار گرفت که با توجه به نقش  ارزنده این "روز بازارها" در رونق شکوفایی اقتصاد شهری، مهیا نمودن فضاهایی مناسب برای عرضه تولیدات خانگی و محصولات کشاورزی در مناطق پنجگانه و همچنین ساماندهی دستفروشان جهت کاهش معضل سدمعبر در شوارع عام از اولویتهای راه اندازی این "روزبازارها" بوده است که امید است پس از شرایط مطلوب و صدور مجوز ستاد مقابله با ویروس کرونا این طرح در سطح شهر اجرایی گردد.
   علیرضا حسنی پروژه های انجام شده در سال 1399 سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت را مفید و مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در سال 1399 توانستیم با تعریف 15 سرفصل مشارکتی با سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی شهرداری رشت شرایطی مناسب برای ایجاد اشتغال بیشتر و رونق بهتر اقتصادی تعریف نماییم. یکی از پروژه های مفید و موثر شهری اجرای طرح "خیابان غذا"  است که زمینه های اجرای این طرح در سال 1399 فراهم شده و هم اکنون در حال پیگیری است.
وی خاطر نشان کرد: از آنجایی که برند "شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو" یکی از زمینه های توسعه و پیشرفت اقتصاد شهری است ، می تواند نظر بسیاری از فعالان تولیدی مواد غذایی را به خود جلب کند. خوشبختانه قرار است این پروژه که فراخوان آن منتشر شده و سرمایه گذار آن نیز مشخص گردیده، امسال در یکی از خیابان های شهر اجرایی شود. از دیگر پروژه های مشارکتی می توان به "بازار گل و گیاه"، "ایجاد مجتمع فرهنگی"  و "احداث هایپر مارکت" در نقاط مختلف شهر  یاد کرد.
   علیرضا حسنی در پایان تاکید کرد: بر اساس اولویتهای سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت، در سال 1400 برنامه های متعددی را با توجه به اولویتهای شهری و اهمیت اجرایی پروژه دنبال خواهیم کرد تا بیش از پیش توجه و نظر شهروندان گرامی را جلب کرده و زمینه های آسودگی خاطر آنها را در تامین مواد غذایی سالم و بهداشتی فراهم کنیم.  از جمله طرح های آماده اجرا       می توان به : ساماندهی گاری کبابی ها ، ساماندهی و راه اندازی نرم افزار کارگران فصلی و ساختمانی ، راه اندازی بازارچه خرید میوه به صورت آنلاین نام برد.
وی ادامه داد : سال ها بی توجهی جهت پذیرش فعالیت واحدهای سیار عرضه خوراک،باعث شده تا به امروز اقدام عملی در این خصوص انجام نشود. با توجه به بیکاری موجود و جذابیت  گاری کبابی‌ها برای گردشگران باید با ایجاد ساز و کار قانونی دقیق، شرایط کسب مجوز فعالیت را به شکلی مدون و برنامه ریزی‌شده برای این واحدها قابل اجرا کنیم و امیدواریم با وجود تفاهم‌نامه منعقد شده مابین سازمان ومرکز بهداشت شهرستان بتواینم این واحدها را ساماندهی نموده و موجبات ارتقا جاذبه های شهری را فراهم آوریم.
 
 
 
تاریخ:
1400/02/13
تعداد بازدید:
172
منبع:
سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت
آدرس: گیلان ، میدان فرهنگ ، خیابان پرستار، جنب شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان ، سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت
تلفن: 33340696-013  کدپستی: 4193713435
پست الکترونیک: mayadin.rasht@gmail.com
کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت می باشد.
Powered by DorsaPortal