21188491332header
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ مرداد
صفحه اصلی ورود اعضا
با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت؛ پیاده راه کندرو محله سلیمانداراب رشت به بهره برداری رسید
با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت؛ پیاده راه کندرو محله سلیمانداراب رشت به بهره برداری رسید به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، دکتر سید محمد علی ثابت قدم عصر روز پنج شنبه در مراسم افتتاح پروژه پیاده راه کندرو در مسجد شهدای سلیمانداراب رشت اظهار داشت:روح آزادی خواهی در مردم گیلان شاید ریشه اصلی همه مسائلی است که ما در مقوله نهضت جنگل و جنبش مشروطه و همچنین شهدایی که پس از آن تا انقلاب و بعد از انقلاب نیز در جنگ به لقاء الله پیوستند باشد.
1396/03/11

 

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، دکتر سید محمد علی ثابت قدم عصر روز پنج شنبه  در مراسم افتتاح پروژه پیاده راه کندرو در مسجد شهدای سلیمانداراب رشت اظهار داشت:روح آزادی خواهی در مردم گیلان شاید ریشه اصلی همه مسائلی است که ما در مقوله نهضت جنگل و جنبش مشروطه و همچنین شهدایی که پس از آن تا انقلاب و بعد از انقلاب نیز در جنگ به لقاء الله پیوستند باشد.

 

 

 

شهردار رشت علت آغاز به کار عملیات اجرایی پروژه ورزشگاه و مجموعه تجاری همجوار آن در این پروسه زمانی را سالروز  نهضت جنگل و تاسیس جمهوری گیلان عنوان کرد و افزود: قطعاً این پروژه توسط خود مردم و هیئت امناء منطقه، مسجد و محل به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به نامگذاری مسجد شهدای سلیمانداراب اظهار داشت: این نامگذاری ها نشان دهنده وجود توالی در بحث فرهنگی استان گیلان است.

 

 

 

ثابت قدم از میرزا کوچک خان به عنوان نماد آزادی خواهی مردم گیلان یادکرد و گفت: میرزا کوچک خان جنگلی یکی از اصلی ترین بنیانگذاران فرهنگ آزادی در گیلان بوده است.

وی با تاکید بر اینکه مردم گیلان باید راه میرزا کوچک خان را ادامه دهند خاطرنشان کرد: امروز باید ضمن تداوم راه بزرگان و نیاکان خود نگاهی نو، مدرن و امروزی به کلانشهر رشت و همچنین استان گیلان داشته باشیم.

شهرداررشت با اشاره به وجود اولین ها در رشت اظهار داشت: متاسفانه مناطقی چون معلولین و سلیمانداراب و مناطق همجوارشان علیرغم قدمت زیاد خود از لحاظ رسیدگی جزء آخرین ها و از نظر محرومیت از اولین ها هستند.

دکتر ثابت قدم افزود: قطعاً نگاه رسیدگی ما به محلات کم برخوردار و در عین حال بافت های حاشیه ای بر توانمندسازی انسانی، اصلاح کالبدی و همچنین پیوست های فرهنگی استوار است.

وی مدعی شد که پیوست های فرهنگی باید در دل این محلات قدیمی و کم برخوردار قرار بگیرد تا بتواند به ارتقاء ذهنی مردم حال حاضر و همچنین نسل های آینده کمک کند.

شهردار رشت با اشاره به اینکه اصالت زندگی ایرانیان بر بنیان خانواده ها استوار است تصریح کرد: امیدواریم که با تکمیل این بافت بتوانیم از بعد فرهنگی با هویت سازی، برگزاری جشنواره ها، برپایی سوگواره ها و هر گونه مراسمی که بتواند به ازای آن اشتغال مردم محل را ارتقاء بخشد.

 

 

 

سید محمد علی ثابت قدم اشتغال در ایران و به صورت خاص در محلات کم برخوردار شهر رشت را رکن اساسی مشارکت شهروندان دانست و گفت: هرگونه فعالیت اقتصادی و فرهنگی در هر محله ای از شهر و یا در کل فضاهای عمومی شهر باید به گونه ای باشد که به مقوله اشتغال و خاصه به افزایش درآمد کسبه ای که در هر محدوده هستند کمک کنیم.

وی رکن اساسی و هدف از پروژه فوق را اشتغال زایی برای مردم این محله ها عنوان کرد و افزود: شهرداری رشت قطعاً در کنار بحث اشتغال به سرمایه های اجتماعی و فرهنگی و همچنین مقوله با اهمیت ورزش نیز توجه ویژه خواهد داشت.

شهردار کلانشهر رشت خطاب به ساکنین محله سلیمانداراب گفت: این محله با محوریت فضای گردشگری سلیماندارابی متفاوت از آنچه که در 48 سال گذشته دیده اید خواهید شد.

وی اظهار داشت: حسب وعده هایی که داده بودیم، مباحثی مانند پل عابر و پارکینگ خودرو را مد نظر ماست که ان شاء الله این پروژه ها نیز در مرحله بهره برداری نهایی قرار خواهند گرفت

سید محمد علی ثابت قدم در پایان یادآور شد: همه ما می دانیم که اگر اقتصاد منطقه ای تغییر نماید، قطعاً فرهنگ آن منطقه نیز تغییر می کند بنابراین تفکر ما در باب مناطق کم برخوردار شهر رشت، تفکری اقتصاد محور و درآمدزا است.

 

 

 

عضو شورای شهر رشت؛ طرح هایی را که ما امروز شاهد افتتاح آن هستیم مخالفان سختی را داشته است

 سید رضا موسوی روزان  در ادامه گفت از همه دوستان عزیزی که بانی احداث این پیاده راه فرهنگی و زیبا شدند و کسانی که باعث تشکیل این جلسه باشکوه بودند و تمامی افرادی که به هر نحوی از این حرکت فرهنگی زیبا حمایت کردند سپاسگزارم.

عضو شورای شهر رشت ادامه داد: سه سال پیش بود که در یک شب بارانی وارد منطقه سلیمانداراب شدم قبل از اینکه آقای موسوی در اینجا مسئولیت مستقیم داشته باشند آمدیم که برای دست فروشان منطقه ساعت ده شب فکری داشته باشیم. بعضی از دوستان چند مکان مختلف از جمله زمین فعلی بازارچه را معرفی کردند.

وی افزود: طرح هایی را که امروز می بینید با سختی های زیادی به بار نشسته است و مخالفانی هم داشته همین پیاده راهی که ما امروز بدان افتخار می کنیم مخالفان سختی داشته است البته شاید به یک معنا این توجیح را داشته باشیم که مخالفت این افراد به جهت دلسوزی برای دست فروشان بوده اما در همان روزی که این بازارچه در حال افتتاح بود ما زمزمه های زیادی را می شنیدیم که قرار است اجازه ندهند این پیاده راه فرهنگی شکل بگیرد.

 

 

 

 رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت گفت: امروز همه ما شاهد هستیم و افتخار می کنیم به اینکه حرکت هایی بزرگی در سطح شهر رشت صورت گرفته و البته و صد البته این حرکت ها هنوز ناقص است و باید با تلاش و کوشش روز به روز به کمال نزدیک و نزدیک تر شود

 روزان گفت: پیاده راه فرهنگی که در میدان شهدای ذهاب ایجاد شد رینگ های بعدی و پارکینگ های طبقاتی آن باید تکمیل شود تا مردم بهره کافی را از پیاده راه داشته باشند.

 

 

 

امام جماعت محله سلیماندارابشهرداران گذشته در حق میرزا و سلیمانداراب جفا کردند

حجت الاسلام مرتضوی امام جماعت مسجد سلیمانداراب با تبریک ایام ماه مبارک رمضان گفت: من در سال 1348 از سوی آیت الله ضیابری به اینجا آمده ام و در ابتدا اینجا تنها ده خانوار حضور داشتند و ده سال قبل از انقلاب ما نتوانستیم برای عمران و آبادی اینجا کاری انجام دهیم.

او گفت: تمام برکت هایی که اکنون در این منطقه دیده می شود از برکات انقلاب است و همه کارهایی که اینجا انجام شده از وجود این مسجد است. من از دوران نوجوانی در این منطقه زندگی کرده ام .

او ادامه داد: هنوز هم که هنوز است میرزا به درستی شناخته نشده است و صحبت هایی که از میرزا می شود مربوط به اوایل انقلاب است. کتابخانه ای که در این منطقه افتتاح شده، در زمینی که از سوی مسجد اهدا شده بنا شده است.

مرتضوی گفت: امام ( ره ) در جمله ای می فرمایند مردم ولی نعمت ما هستند و خود دست این جوان، دکتر ثابت قدم را می بوسم که ایشان عرضه داشتند سلیمانداراب را به این شکل درست کنند.

او ادامه داد: من خود سالها در اینجا فریاد زدم که اگر می خواهید اینجا را گردشگر پذیر کنید تا مردم از همه جای دنیا برای دیدن میرزا به اینجا بیایند کاری نکرده اید.

مرتضوی گفت: کاری نکردند و این قدر استاندار و شهردار آمدند و رفتند و حق میرزا را ادا نکردند. ما تنها به زیباسازی در این منطقه نمی توانیم اکتفا کنیم.

او با تاکید براینکه مردم این منطقه به گردن مسوولین حقی دارند گفت: نمایندگانی که از تهران به این منطقه آمده بودند قول دادند که بعد از زیباسازی پیاده راه فکری به حال عبور و مرور مردم این منطقه کند.

 

 

 

رئیس پژوهشکده گیلان شناسیاقدامات قابل توجهی  دوسال اخیر در رشت رخ داده است

دکتر هاشم موسوی با اشاره به اتفاقات خوبی که در دو سال اخیر در شهر رشت رخ داده است گفت : امید است مسیر درست توسعه شهری که شروع شده است استمرار یابد

وی افزود : آنچه که امروزه در شهر رشت مشهود است مسیری است که توسط دکتر ثابت قدم شروع شده است و مطالبات شهروندی را بالا برده است

پژوهشگر گیلانیحفظ هویت شهری و غیره  در مدت اخیر انجام گرفته که نمی‌شود با بی‌انصافی چشم بر آنها بست .

چهره‌ی نام‌آشنای عرصه‌پژوهش و مردم‌شناس گیلانی، هوشنگ عباسی در این مراسم با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد نوسازی فرهنگی در شهر رشت هستیم که قابل تقدیر و تامل است، گفت: من به سهم خودم از برنامه‌های فرهنگی ‌ای که در شهرداری رشت برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود، تقدیر و تشکر دارم.

عباسی با اشاره به اینکه در دو سال گذشته اقدامات قابل ملاحظه‌ای در رشت صورت گرفته است، افزود: فضاسازی، پارک‌های جدید، پیاده‌روسازی، پل‌های بسیار خوب، حفظ هویت شهری و غیره در مدت اخیر انجام گرفته که نمی‌شود با بی‌انصافی چشم بر آنها بست.

وی با اشاره به اینکه آرامگاه پیر بزرگوار و عارف گرانقدری در این محله وجود دارد، گفت: این آرامگاه در تاریخ 953 هجری قمری به امر سردارسلطان از مردم ثروتمند که در دوره‌ی شاه‌طهماسب حاکم رشت بود، ساخته شد. در سال‌های 1323 تا 1327 محوطه‌ی اطراف سلیمانداراب فرودگاه بود و به زمین طیاره شهرت داشت. زمین‌های اطراف آن پوشیده از نیزار و برنجزار بود و در شمال غربی آن درمانگاه مسئولین و بعداً بیمارستان رازی ساخته شد و جنوب غربی آن برای معلولین گیلان به همت دکتر حکیم‌زاده و آرسن میناسیان آسایشگاهی تاسیس شد.

هوشنگ عباسی با اشاره به اینکه سلیمانداراب یک مکان پراهمیت است، افزود: از یک حیث ساختمان پژوهشکده گیلان شناسی در اینجا وجود دارد که خیلی از دانشجویان، محققین و پژوهشگران در این مرکز مشغول به فعالیت هستند و برنامه‌های فرهنگی متعددی در اینجا برگزار می‌شود. در شان این منطقه نبود که این محله به حال خود رها شود. از حیث دیگر آرامگاه پیر و عارف قابل احترامی در این آرامگاه قرار دارد. و همچنین بسیاری از بزرگان تاریخ و فرهنگ ما همچون میرزا کوچک‌جنگلی، رهبر پرخروش نهضت جنگل، میرزا حسین‌خان کسمایی، میرزا احمد کسمایی، دایی نمایشی، زنده‌یاد جهانگیر سرتیپ‌پور، استاد فریدون‌نوزاد، استاد جعفرخمامی‌زاده، شیون فومنی، نصرت رحمانی و خیلی‌های دیگر در این آرامگاه دفن هستند و می‌شود گفت که بسیاری از مفاخر گیلان در این آرامگاه غنوده‌اند. و از این بابت این مکان نه تنها برای گیلانیان بلکه برای بسیاری از گردشگرانی که به اینجا می‌آیند بسیار حایزاهمیت است.

 

 

 

عباسی با اشاره به اینکه نهضت جنگل نه تنها برای مردم گیلان بلکه برای نهضت‌های آزادیخواه ایران ارزشمند و سودمند بود و درس‌های ارزشمند و تجربیات زیادی به مردم ما داد، گفت: از این نظر میرزا همیشه به عنوان شهید راه حق و آزادیخواه برجسته مورد احترام جامعه ما است.

این پژوهشگر و مردم‌شناس برجسته ادامه داد: کاری که در سلیمانداراب انجام شد و امروز شاهد افتتاح آن هستیم، ارزش و اعتبار منطقه را بالا برد. البته طرح دومی هم برای اینجا پیش‌بینی شده است که انشاءالله رئیس پژوهشکده گیلان‌شناسی در زیباسازی این منطقه هم همت خواهند کرد و به زودی شاهد طرح‌های هنری به منظور زیباسازی این منطقه خواهیم بود.

عباسی در ادامه با اشاره به اینکه در دو سال گذشته اقدامات قابل ملاحظه‌ای در رشت صورت گرفته است، افزود: فضاسازی، پارک‌های جدید، پیاده‌روسازی، پل‌های بسیار خوب، حفظ هویت شهری و غیره در مدت اخیر انجام گرفته که نمی‌شود با بی‌انصافی چشم بر آنها بست. از شهر رشت از چندین مسئله‌ی اساسی رنج می‌برد که البته تنها به شهرداری مربوط نیست و امیدواریم که دستگاه‌ها و ادارات دیگر هم به عنوان یک طرح ملی به این مسائل دقت کافی را داشته باشند. یکی از این مسائل رودخانه‌های ما هستند. این دو رودخانه می‌تواند موهبتی برای رشت باشد اما متاسفانه هم خود شهروندان در آلودگی آن نقش داشتند و هم کارخانجات، موسسات و فاضلاب‌ها باعث شدند که این دو رودخانه به عنوان یکی از آلوده‌ترین رودخانه‌ی کشور تبدیل شوند. امیدواریم که در طرح‌ها و برنامه‌های آتی توجه‌ی خاصی به این دو رودخانه و حاشیه‌ی آنها صورت بگیرد. این دو رودخانه سرمایه‌ی خوبی برای جذب توریست و اقتصادی شدن شهر است.

 

 

 

او تاکید کرد: با توجه به اینکه دکتر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، گیلانی هستند، جا دارد این رودخانه به عنوان طرح ملی، لایحه‌ای به دولت داده شود تا در این مورد تمهیدات لازم صورت بگیرد. امیدوارم عزیزان ما در شورای شهر توجهات لازم را داشته باشند و نهادهای دیگر هم در این زمینه خود را مسئول بدانند و برای احیای رودخانه‌های رشت تمام تلاش و توان خود را بکار بگیرند.

عباسی با اشاره به تراکم بالای شهر رشت به عنوان دیگر معضل اساسی شهر رشت، گفت: امیدوارم شهرداری و نهادهای دیگر در این خصوص برنامه‌ریزی لازم را داشته و تمهیداتی را اتخاذ کنند. ضمن اینکه توسعه حمل و نقل عمومی می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد که جا دارد شهرداری به این حوزه توجه بیشتری داشته باشد.

هوشنگ عباسی در پایان تصریح کرد: به تمام کسانی که به رشت عزیز خدمت می‌کنند و با اندیشه‌های نو خواهان بهسازی و مدرن‌سازی شهر هستند، تشکر می‌کنم و امیدوارم که در اهداف خودشان موفق باشند.

 

 

 

معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری رشتاجرای آرامسازی و پیاده راه سازی در چندین نقطه از شهر رشت

معاون امور زیربنایی و امور عمرانی شهرداری رشت نیز گفت: هدف از اجرای این پروژه احیا، بهسازی و نوسازی محدوده‌ها و محلات هدف است در چارچوب اهداف سند ملی بازآفرینی شهر رشت که مبتکر آن خودِ دکتر ثابت‌قدم بود و جوایزی را در این خصوص دریافت کردند.

فرامرز جمشیدپور ادامه داد: شهرداری رشت پروژه‌های آرامسازی و پیاده‌راه سازی را در چندین نقطه و محله از شهر رشت در دست اجرا دارد و بخش‌هایی را پیش از این اجرا کرده است؛ مثل پیاده‌راه شهرداری تا ورودی سعدی، علم‌الهدی و همچنین کلنگ‌زنی محله خواهرامام (س) را شاهد بودید. محله‌ی سلیمانداراب هم که امروز شاهد افتتاح آن است، یکی دیگر از نقاطی بود که در ضلع شمالی مقبره میرزاکوچک‌خان، جهت آرامسازی، نوسازی، بهسازی و ساماندهی مسیر این طرح اجرا شد که به یاری خداوند امروز به مرحله‌ی افتتاح رسیده است.

او با اشاره به اینکه این پروژه با همکاری شهرداری رشت و اداره راه و شهرسازی انجام گرفته است، گفت: بخش‌های زیرساخت و روشنایی آن  در تعهد شهرداری بود که با ارزش 550 میلیون تومان این کار توسط شهرداری آغاز شد و در ادامه مسیر طرح‌های جدیدی همچون مبلمان و غیره اضافه کرد که مجموعاً به مبلغ 750 میلیون تومان رسید. اداره راه و شهرسازی نیز چیزی بالغ بر 700 میلیون تومان برای اجرای این پروژه هزینه کرد. به عبارت دیگر بیش از یک میلیارد و 400 میلیون تومان تا به امروز هزینه شد تا این پروژه به افتتاح برسد.

جمشیدپوربه مشخصات فنی این پروژه اشاره کرد و گفت:  لایه‌ی روسازی این پیاده‌راه با سنگ‌های کیو وی جهت لاین سواره‌رو برای آرامسازی به شکل نامنظم با طرح هندسی در مساحت 2400 متر مربع ساخته شد. لاین پیاده‌رو هم به مساحت 2هزار مترمربع که از موزاییک و سنگ در آن استفاده شده است. مجموعاً 4400 متر مربع بهسازی مسیر در این منطقه انجام گرفته است.

او با اشاره به اینکه در گذشته این منطقه پر از آلودگی بصری و بی‌نظمی بود، اضافه کرد: با ساماندهی دستفروشان محل و احداث بازارچه‌ی سلیمانداراب و انتقال دستفروشان به بازارچه این فضا برای احداث پیاده‌راهی زیبا فراهم شد.

 

 

 

وی افزود: شهرداری امروز علاوه بر افتتاح پیاده‌راه سلیمان‌داراب، پروژه‌ی دیگری را در مجاورت این محل در دست اقدام دارد که به امیدخدا امروز کلنگ آن به زمین خواهد خورد. این پروژه احداث مجموعه‌ی ورزشی سلیمانداراب است که در زمینی با مساحت 13 هزار و 700 متر مربع به ارزش 6٫5 میلیارد تومان امروز شروع به احداث می‌شود که مساحت زمین فوتبال آن 5 هزار و پانصد و بیست متر مربع است و مساحت ساختمان‌های اداری و بدنسازی آن 830 متر مربع  است. همچنین 21 مغازه 20 متری با مساحت مجموع 420 متر مربع زیربنای تجاری دارد و همچنین جایگاه تماشاچی آن 800 نفر ظرفیت دارد.

جمشیدپور با بیان اینکه قرار است این پروژه 18 ماهه به بهره‌برداری برسد، گفت: با شناختی که ما از پیمانکاری که در مناقصه برنده شده، داریم فکر می‌کنیم که این توانایی را دارد زودتر از 18 ماه این پروژه را در سلیمانداراب که از محلات کم‌برخوردار است، به بهره‌برداری برساند.

 
  
تعداد بازدید: 178
منبع خبر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت
ایمیل نویسنده
اپراتور خبر حسین فلاح
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

پل های ارتباطی شما با شهرداری

سامانه پیام کوتاه : 1000000137
ایمیل : info@rasht.ir
پیام گیر:137 
شماره تماس : 33669908 33668819 – 33669208
آدرس : بلوار امام خمینی (ره) جنب بنیاد مسکن شهرداری رشت

Powered by DorsaPortal