شهرداری منطقه دو رشت
1395/10/15 پارک محله ای خیابان جوان با محوریت کاشت گیاهان دارویی در رشت افتتاح شد
پارک محله ای خیابان جوان با محوریت کاشت گیاهان دارویی در رشت افتتاح شد

پارک محله ای خیابان جوان با محوریت کاشت گیاهان دارویی در رشت افتتاح شد

 مرتضی عاطفی شهردار منطقه 2 رشت در ابتدای این مراسم ابراز داشت: این پارک به مساحت 5861 متر مربع در عرض 105 روز کاری و با اعتباری بالغ بر 350 میلیون تومان افتتاح شد. وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این پارک برای نخستین بار کشت گیاهان دارویی با نزدیک بیش از بیست قلم گونه گیاهی احداث شده است و  امیدواریم تا فصل بهار به صد گونه دارویی برسیم.

عاطفی در ادامه گفت:  اسطوخودوس، رزماری، زرشک، اوکالیپتوس، برگ بو، آویشن، به لیمو از جمله گیاهانی هستند که در این پارک کاشت شده اند.

شهردار منطقه 2 رشت در ادامه افزود: :طراحی مبلمان این پارک به شکل فنجان و همچنین ایستگاه عرضه عرقیات و دمنوش گیاهی از دیگر ویژگی های این پاک است که شهروندان می توانند از آن استفاده کنند.

عاطفی در پایان گفت: در دهه فجر دو پارک محله ای دیگر را در محله رودبارتان و خیابان آیت الله رودباری افتتاح خواهیم کرد همچنین احداث 5 پارک محله ای دیکر را در دستور کار داریم که امیدواریم با کمک شورا و شهرداری مورد بهره برداری قرار دهیم.

دکتر روشن بابایی  استادیار دانشگاه گیلان در رشته گردشگری و توریسم  و عضو انجمن گیاهان دارویی ایران نیز در این مراسم بیان داشت: در شهر اولین ها، اولین پارک دمنوش در سطح دنیا به همت شهردار جوان و  مدیر خلاق منطقه 2  افتتاح می‌شود.

وی در ادامه بیان داشت:  امروز بحث موزه خوراک و دمنوش در دستورکار شهرداری منطقه 2 رشت است.

این استاد توریسم و گردشگری پیشنهاد ایجاد اتاق ادبیات در پارک را عنوان کرد و گفت: این اقدام سبب خواهد شد که هم از لحاظ کانسپت معماری و هم از لحاظ توریسم و گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

بابایی همچنین گفت: اکنون رشت به عنوان یک مقصد گردشگری ظرفیت عظیمی دارد که برای استفاده از ظرفیت آن پیشنهاد من این است که میدان شهرداری به میدان خوراک تبدیل شود.

وی در پایان  گفت: از موضوعاتی که می تواند مورد توجه قرار گیرد  پارک جیبی است  که  هرجا که زمینی غیرقابل استفاده نداریم به فضای سبز تبدیل کنیم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت نیز در این مراسم تبدیل حاشیه رودخانه‌ها به فضای سبز یک اقدام ارزشمند است که در یک سال اخیر و در شورای چهارم سرعت بیشتری به خود گرفته است.

فاطمه شیرزاد تصریح کرد: خانواده‌های ایرانی برای طب گیاهی ارزش قائلند و در همه خانه‌ها طب سنتی استفاده می‌شود.

شیرزاد در ادامه تاکید کرد: از قدیم استفاده از طب سنتی برای درمان بیماری‌ها مرسوم بوده است و هنگام بیماری خانواده‌ها درمان از طریق طب سنتی را در اولویت کاری خود قرار می‌دهند.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت همچنین گفت:  اقدام شهرداری منطقه 2 در احداث پارک خیابان جوان با گونه‌های گیاهی دارویی ارزشمند دانست و  این اقدام در جهت تقویت سلامت شهروندان است و امیدواریم شهری سالم و عاری از آلودگی داشته باشیم.

شهردار رشت نیز در این مراسم  گفت: این شهر به‌واسطه وجود دو رودخانه در بافت اقلیم خود ظرفیت ویژه‌ای در حوزه گردشگری دارد که باید از آن استفاده کنیم که تاکنون نشده است.

دکتر سیدمحمدعلی ثابت قدم در ادامه اظهار داشت: امسال  بیش از 12 پارک در حاشیه رودخانه‌ها راه اندازی شده و تلاش کردیم با آزادسازی حاشیه رودخانه‌ها در مناطق 5 گانه، آن ها را به فضای سبز تبدیل کنیم.

شهردار رشت با اشاره به راه اندازی پارک خیابان جوان با استفاده از گیاهان دارویی اظهار کرد: تلفیق رویکرد زیست محیطی با رویکرد مبتنی بر گیاهان دارویی، شهروندان را به سمتی سوق می‌دهد که آرامش درونی داشته باشند.

ثابت قدم همچنین گفت: سه مسیر تردد گردشگری آبی با طول قابل توجهی در نقاط مختلف شمالی - جنوبی و غربی مد نظر قرار گرفته است و آن را در بودجه سال آینده شهرداری درنظر گرفتیم.

ثابت قدم ضمن تأکید بر زمینه‌های هویتی و فرهنگسازی در رشت که مبتنی بر کشاورزی است گفت: کلید واژه شهر خلاق «از مزرعه تا سفره» است که باید از ظرفیت‌های طبیعی در این راستا استفاده مؤثر کرد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید: 55
تلفن تماس:                    99999999 (99) 98+
 دورنگار:                        99999999 (99)98+
 آدرس:  رشت، ميدان شهرداري، ساختمان مركزي،
دفتر منطقه 2
پست الكترونيك:                    info@rasht.ir
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به شهرداري منطقه دو رشت ميباشد.
Powered by DorsaPortal